• AMASYA VOLEYBOL HAKEMLERİ VE GÖZLEMCİLERİ RESMİ SİTESİ
  • AMASYA VOLEYBOL HAKEMLERİ VE GÖZLEMCİLERİ RESMİ SİTESİ
  • AMASYA VOLEYBOL HAKEMLERİ VE GÖZLEMCİLERİ RESMİ SİTESİ
  • AMASYA VOLEYBOL HAKEMLERİ VE GÖZLEMCİLERİ RESMİ SİTESİ
  • AMASYA VOLEYBOL HAKEMLERİ VE GÖZLEMCİLERİ RESMİ SİTESİ
  • AMASYA VOLEYBOL HAKEMLERİ VE GÖZLEMCİLERİ RESMİ SİTESİ
  • AMASYA VOLEYBOL HAKEMLERİ VE GÖZLEMCİLERİ RESMİ SİTESİ
  • AMASYA VOLEYBOL HAKEMLERİ VE GÖZLEMCİLERİ RESMİ SİTESİ

Plaj Voleybolunun Dünya'daki Gelişimi

1920′li yıllar
         Hawaii sahillerinde altışardan erkek takımları kurulup maçlar yapılırmış, fakat bu sporun orjinalinin esasında sahilde oyun alanlarına ilk Voleybol sahalarının kurulduğu Santa Monica (CA)’ya ait olduğu ileri sürülüyor. Aileler 6′şar kişiden oluşan takımlar kurarak oynarlarmış.

1927
         Beach Volleyball Atlantik Okyanusunu geçti. Francoville’de bulunan Fransız çıplaklar kampında başlıca spor dalı olarak yer aldı. (Paris’in kuzey batı yöresi).

1930′lu yıllar
         Beach Volleyball Palavas’da, lacanau’da ve Royan’da (Fransa), Sofya’da(Bulgaristan), Prag’da (Çekostavakya) ve Riga’da (Litvanya) ortaya çıktı. Amerika’da insanlar stres atmak için sahile gidip, 4′e 4 ve 3′e 3 maçlar yaptı. İlk olarak, iki erkek Beach Volleyball karşılaşması Santa Monika’da yapıldı.

1947
         İlk resmi Beach Volleyball turnuvası State Beach (CA)’de yapıldı. Holtzman tarafından organize edildi ve Saenez – Harris kazandı.

1948
         İlk turnuva California(LA)’da yapıldı, en iyi takımlara ödül olarak bir çanta dolusu PEPSI verildi.

1950′li yıllar
         Beachmania başladı – 1951′de California’nın 5 plajında ilk seri organizasyon: Santa Barbara, State Beach, Corona del Mar, Laguna Beach ve San Diego. Bu turnuvalar yüzlerce oyuncunun katılımıyla gerçekleşti. Beach Volleyball show şeklinde sürdürülüp Güzellik Yarışması resmi programa dahil edildi. Brezilya’da ilk turnuva bir gazete yayın şirketinin sponsorluğu ile yapıldı.

1957
         Bernie Holtzman ve Gene Selznick kazandıkları bir turnuvada “Pyjama Tops”‘ın starı olan Greta Tyson’ı Beach Volley kraliçesi olarak lanse ettiler. Beach Volleyball spordan daha çok gerçek bir show halini aldı. Ödül törenlerinde, aktirist Greta Tyson’ın şampiyon olanları öpmesi, halka açık olan bu organizasyonda tüm medya ve halkın önünde sayısız rezalet doğurdu. Amerika’daki insanlar Gene Selznick için “Onda herkesin olmak istediği birşey var” diyorlardı. Selznick o sene Beach Volley Kralı oldu.

1960′lı yıllar
         Fransa’da, La Baule ve Les Sables d’Olonne’da 3′e 3 oynanan maçlarda kazananlar aşağı yukarı 30.000FF kazandılar. İlk defa Manhattan Beach Open turnuvası yapıldı. Beatles Grubu Sorrento Beach’e geldi ve top oynadı. Marylin Monre ve diğer film yıldızları bu Plaj sporu hakkında mutluluklarını dile getirdiler. John Fitzgerald Kennedy, Los Angeles’de Sorrento Beach’de bir organizasyonda bulundu.

1965
         California Beach Voleyball Birliği kuruldu. Turnuva organizatörleri oyunun kurallarını belirlemek ve programını çizmek için toplandılar. Açık turnuvalar California’da 8 plajda gerçekleştirildi: Tahoe (60′larda eklendi), Santa Cruz, Santa Barbara, State, Manhattan, Corona del Mar, Laguna and San Diego

1974
         İlk sponsorlu turnuva San Diego’da (CA) yapıldı. 2′ye 2 oynanan maçları 2500 seyirci izledi. Winston Sigaraları tarafından $1500 para ödülü koyuldu.

1977
         Santa Cruz’da (CAS), Lake Tahoe’de (CA) ve Los Angeles (CA) profesyonel Beach Volleyball turnuvaları gerçekleştirildi.

1980
         Amerika’daki ilk sponsorlu turnuva yedi ayaktan oluştu. Jose Cuervo Tequila resmi sponsor oldu.

1981
         Miller Brewing Company, Amerika’daki her turnuva için $20000 para ödülü teklifi ile ana sponsor olarak katıldı.

1986
         İlk uluslararası turnuva Rio de Janeiro’da 5000 seyirci karşısında gerçekleştirildi. Renan, Bada, Montanaro, William, Jacqui Silva, Isabel Salgado, Vera Mossa, Regina Ucboa gibi Brezilya birincileri ile 1984 Olimpiyat şampiyonu, Pat Powers, ve de King of the Beach, Sinjin Smit bu sporun ciddiyetinin dünya çapında anlaşılması için büyük çaba harcadılar. Bayanlar Uluslararası Voleybol Birliği Amerika’da kuruldu ve Australia Profesyonel Beach Volley Serisi doğdu.

1990/91
         İlk FIVB Dünya Kurulu Lausanne, İsviçre’de 8 Eylül 1990′da Dünya Serisinin planını ve takvimini ayarlamak için toplandı. Fransa, İtalya, Japonya ve Brezilya Erkekler Dünya Şampiyonası Serilerine ev sahipliği yapmaya karar verdiler.

1992
         Beach Volleyball tüm dünyayı saran profesyonel bir spor dalı haline geldi. İspanya’daki Olimpiyat Oyunlarında gösteri sporu olarak oynandı. Bu organizasyon 5 kıtadan 100 oyuncunun katılımıyla Almeria’da gerçekleştirildi. Bayanlar Dünya Şampiyonası da Almeria’da yapıldı. Amerikan takımı Smith ve Stoklos başinci kez dünya şampiyonu olarak efsaneler arasına girdiler. Brezilya’da Ulusal Federasyon, 24 ayaklık bir şampiyona düzenlendi.

1993
         Uluslararası Olimpiyat Komitesi başkanı Juan Antonio Samaranch, Atlanta Olimpiyat komitesi başkanı Mr. Billy Payne ve birçok Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesi, Şubat ayında Rio de Janeiro’da yapılan Dünya Şampiyonası Serisi’nde hazır bulundular. Bir hafta içinde 140 000 izleyici seyrettiği kaydedildi. Finalleri, Steffes ve Johnson aldı. 24 Eylül Monte Carlo : Beach Volleyball Olimpiyatlar tarafından tanıtıldı. Beach Volleyball dalında, Olimpiyatlarda altın madalya için 24 erkek, 16 bayan takımı çekişti. Bayanlar Dünya Şampiyonası Serisi başladı. Brezilya, Amerika ve Şili ev sahibi ülkelerdi.

1994/95
         Amerika ilk olarak bir Dünya Serisi turnuvası düzenledi. Toplam para ödülünün $1 500 000 olduğu altı erkek, altı bayan turnuvası düzenlendi. Rusya, Fransa, Japonya, Puerto Rico, Brezilya ve Şili Dünya Şampiyonası Serisinde yer alan ülkelerdi. Norveç’ten Kvalheim – Maaseide, erkeklerde, Brezilya’dan Monica – Adriana, bayanlarda dünya şampiyonu oldular. Erkekler Dünya Şampiyonasında her bir seride para ödülü $100 000, Bayanlar Dünya Şampiyonasında ise her bir seri başına para ödülü $50 000′dır.

1995/96
         Beach Volleyball dünyanın her bir yanında patlamaya başladı. FIVB, toplam $3 650 000 para ödülüne ve 5 kıtadan 29 ülkenin katılımına ulaştı. Dünya Şampiyonası Serisi, 800 000′den fazla gelen seyirci ve 50 milyon televizyon izleyicisi tarafından çok beğenildi. 100 saatlik haber, spot ve TV yayını, ev sahibi TV istasyonu tarafından garanti edildi. 95/96 sıralaması, Olimpiyatlara katılacak en iyi takımları belirleyecek. Beach Volley’i kendi ülkelerinde tanıtmak, organize etmek ve desteklemek için 50′den fazla ulusal federasyon kuruldu.

1996
         İlk defa Beach Volleyball, 23 – 28 Temmuz arasında Atlanta’da 10 000 kişi kapasiteli stadyumda gerçekleştirilecek olan Atlanta Olimpiyatlarında yer alacak. İnsanoğlunun bu en önemli karşılaşmasında en iyi oyuncular çekişecek. Para ödülü ve organizasyon standartları, katılan oyunculara değişik bir puan sistemi sağlayacak olan ve 3 ayrı kategoriden oluşan Dünya Şampiyonasının kavramı, FIVB tarafından yeniden oluşturuldu.

1997
         Toplam 22 turnuvada 3,900,000 dolar ödül verildi. Dünya Turu’na Avusturya, İtalya ve Fransa da katıldı.

1998
         Mart ayında Olimpiyat Elemeleri’nin formatı ve Olimpik Beach Volleyball Turnuvası’nın musabaka programı belirlendi. 2000 Sydney Olimpiyatları’nda 24′er erkek ve bayan takımı mücadele edecek.

1999
         99 Word Tour Beach Volley Turnuvalarının özelliği 2000 yılındaki Olimpiyatlar için takımların bu turnuvalardan alacakları puanların önemiydi. Bu süre 1 Ocak 1999 ‘da başlayıp 15 Ağustos 2000 ‘de biten bir süreçti. Bu süre içindeki turnuvalarda alınan puanlar Olimpiyatlara katılım sıralamasını belli etti.
1999 senesinde 12 erkek ve 6 bayan açık organizasyonu yapıldı. Ve toplam 3.660.000 USD ödül verildi.
         1999′da Avrupa’da ilk defa bay ve bayan Dünya Şampiyonaları aynı anda düzenlendi
İki yılda bir olmak üzere bu organizasyonlarda 600.000 USD para ödülü dağıtıldı. Ve özel bir tesiste 5000 kişilik tribünlerde düzenlendi. Turnuva sonunda toplam izleyici sayısı 50.000′e ulaştı.
         İlk defa bu sene Kanada’da düzenlenen Pan American Oyunları’nda Beach Volley organizasyonu da yer aldı . 5000 kişinin doldurduğu tribünlerde, erkeklerde Kanada takımı Holde / Leinemann , bayanlarda da Brezilya takımı Adriana Behar / Shelda altın madalyayı aldı.

2000
         Dünyadaki en büyük spor organizasyonu Olimpiyatlarda, Beach Volley milyonlarca izleyiciyle buluştu ve en çok izlenen spor branşı ünvanını kazandı.
En iyi 24 erkek ve bayan takımının Sydney’deki Bondi Beach’deki mükemmel tesislerdeki mücadelesi görülmeye değerdi.
         Olimpiyatların eleme turnuvalarında 50′den fazla ülkeyi temsil eden takımlar yer aldı.
Erkeklerde U.S.A , bayanlarda Avusturalya takımları Olimpiyat Şampiyonu oldu.
2000 senesinde Word Tour 26 organizasyon yapıldı. Bayanlarda 1999 senesinde turnuva sayısı 7′yken bu sene 12 turnuva yapıldı.
         2000 senesinde gelecek seneler uygulanacak yeni rally point sistemi Challanger ve 2 Satellite turnuvalarında denendi.

2001
         Erkeklerde 9 Open Turnuva , 1 Grand Slam , 1 Word Championship ve 1 Goodwill Games ( İyiniyet oyunları ) turnuvaları düzenlendi. Bu turnuvalarda toplam 2,425,000 USD para ödülü verildi.
         Bayanlarda da 9 Open , 1 Grand Slam , 1 Word Championship ve 1 Good Games ( İyiniyet Oyunları ) tunuvaları düzenlendi. Bu turnuvalarda da 2,425,000 USD para ödülü verildi.
         2001 turnuvaları sonunda erkeklerde Baracetti / Conde ARG , bayanlarda Walsh / May USA yılın en iyi takımları oldu.
         2001 yılında turnuvalar rally point sistemi ile oynandı. Maçlar 21 sayı ve kazanılmış 2 set üzerinden, eşitlik halinde final seti 15 sayı üzerinden ti-break sistemiyle oynandı.

2002
         Erkeklerde 8 Open , 2 Grand Slam turnuvası düzenlendi. Bu turnuvalarda toplam 1,600,000 USD para ödülü verildi. Bayanlarda da 9 Open , 2 Grand Slam turnuvası düzenlendi. Bu turnuvalarda toplam 1,750,000 USD para ödülü verildi.
         Geçen sezon olduğu gibi turnuvalar sonunda Baracetti / Conde ARG , bayanlarda Walsh / May USA yılın en iyi takımları oldu.Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret185727
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.60955.6320
Euro6.42716.4528
Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 22° 12°